Lekári varujú pred izbovými teplotami nad 20° C!

Prof. Dr. med. Horst Jungmann, docent pre medicínsku klimatológiu na Univerzite v Hamburgu 
a člen vedeckej rady

príše k téme „Izbová teplota a zdravie“. „Ľudské telo má schopnosť prispôsobiť sa teplu a chladu, aklimatizovať sa. Potrebuje k tomu minimálne 4 týždne, jeseň postačuje na to, aby sa organizmus pripravil na zimu. Náš civilizovaný život však môže tomuto  prispôsobeniu sa zabrániť.

Neustále zdržovanie sa v príliš teplých miestnostiach, príliš hrubé oblečenie pri krátkom pobyte vonku sú najdôležitejšie rušiace faktory. Skutočne je väčšina ľudí v lete lepšie odolnejšia ako v zime, pretože sú častejšie ľahko oblečení a aj vystavení chladnejším teplotám ako v mesiacoch chudobnejších na slnko. Týmto sa aspoň z časti vysvetľuje zvýšená náchylnosť na infekčné choroby dýchacích ciest v zimnom období, ľudovo celkom výstižne nazývané „prechladnutie“.

Izbová teplota nad 20 stupňov Celzia nie je dlohodobo zdraviu osožná. Predovšetkým pre ľudí, ktorí žijú v miernych zónach (nap. Stredná európa). Na tomto sa zhodujú lekári aj vedci. Udávajú  na to jednoduchý dôvod: naša strava, ktorá slúži ako zdroj energie sa spaľuje v tele. To vytvára teplo: „termogenéziu.“ (Kalórie sú „tepelné jednotky“.) Čím je chladnejšia okolitá teplota, tým viac sa musí organizmus namáhať, aby si udržalo vlastnú, za normálnych okolností podstatne vyššiu teplotu. Teplo predsa neustále uniká cez kožu a dych. Primeraná, nie príliš vysoká izbová teplota aktivuje  látkovú výmenu, udržuje telo výkonné, čulé a oveľa skôr štíhle.

V prehriatých izbách veľmi ľahko klesne relatívna vlhkosť vzduchu pod „zónu komfortu“ (ca. 45 – 60%). Následkom čoho je znížená odolnosť voči infekciám, obzvlášť v dýchacích cestách: Kto žije príliš teplo, má častejšie nádchu, kašeľ, bronchitídu. Mať v spálni príliš veľa tepla je obzvlášť nezdravé. Teploty, ktoré ležia o 3 až 5 stupňov nižšie oproti ostatným miestnostiam, darujú hlboký zotavujúci spánok.

Infračervené teplo a zdravie

Možnosti uplatnenia

Infračervené hĺbkové teplo má rozličné oblasti využitia a môže pozitívne ovplyvniť rôzne  ochorenia:

Vysoký krný tlak, nízky krvný tlak, poruchy prekrvovania, poruchy funkcie obličiek, detoxikácia, stres, krk-nos-uši, hučanie v ušiach, reuma, artróza, artritída, zápaly kĺbov, kožné ochorenia, natrhnuté svaly, bronchitída, astma, prechladnutie, menštruačné bolesti, seknutie v krížoch, bolesti krížov, ischias, nespavoť, úpal, bolesti chrbtice, poruchy trávenia, zápchy, únava, stuhnutie kĺbov, zápal pľúc, bolesti v podbrušku, atď.

Napnutie svalov / bolesti

Napnutia sa tepelným žiarením uvoľnia alebo odstránia. Znižovaním napnutia svalov sa zmierňujú bolesti.

Šport

Infračervené žiarenie môže udržať kondíciu svalov aj v prestávkach spôsobených zranením. Pred športom sa odporúča vďaka hĺbkovému účinku tepelných vĺn, použiť aj oblečený infračervenú saunu alebo velnesplatňu.

Pasívny tréningový efekt pre srdcové cievy

Infračervený tepelný systém umožňuje aj ľuďom na vozíku alebo postihnutým, ktorí nemôžu byť zaťažovaný cvičebnými alebo kondičnými programami, absolvovať tréning krvného obehu a srdcových ciev.

Infračervené teplo zvyšuje ohybnosť tkaniva

Tento efekt je dôležitý pri zranených šľachách, väzoch alebo svaloch, ale je na minimalizovanie nebezpečenstva zranenia športovcov. Taktiež znižuje stuhnutosť končatín.

Podpora Vašej vitality

Sú to predovšetkým tepelné lúče, ktoré vďaka ich hĺbkovým účinkom pozitívne ovplyvňujú aj  naše vnútorné orgány. Tepelné lúče vnikajú až do hľbky 4 mm do organizmu. Infračervené lúče  sú na rozdiel od ostatných tepelných médií mimoriadne účinné, pretože vyhrievajú metériu bez  toho, aby použili vzduch ako transportné médium.

Zmierňuje bolesť a rýchlejšie hojí rany

Keď sú rany po operácií žalúdka a čriev ožiarené špeciálnym infračerveným svetlom, hoja sa lepšie a spôsobujú menej bolestí, toto vysvitlo pri malej štúdií na Univerzitnej klinike v Heidelbergu.
Šetrné a menej nákladné liečenie okrem toho skrátilo pobyt na klinike a tým znížilo výdavky. Toto vysvitlo zo štúdie s 111 pacientmi na Chirurgickej Univerzitnej klinike v Heidelbergu. Príčínami tohto priaznivého priebehu je podľa domnienky lekárov lepšie prekrvenie a zásobovanie tkaniva rany kyslíkom. Pri vyšetrovaní sa jednalo o takzvanú obojstranne slepú štúdiu: ani pacienti a ani lekári nevedeli, či sú rany po operácií ožarované normálnou lampou s viditeľným „placebo-svetlom“ alebo dodatočne filtrovaným infračerveným svetlom.Ožarovanie sa vykonávalo dva krát denne, 20 minút od 2. do 10. dňa po operácií. Štúdia na Heidelbergerovej chirurgickej klinike bola spoločne s frankfurtským športovým lekárom zverejnená v „British Journal of Surgery“.

Teplo a vysoký obsah kyslíka podporujú hojenie rán

Hojenie rán po operácií brucha môže byť zdĺhavé a bolestivé. Podľa stupňa obtiažnosti zákroku to trvá jeden až dva týždne. K tomu môže ešte dôjsť, podľa veku a dodatočných ochorení, až pri 15% pacientov k infekciám, ktoré zťažujú proces liečenia. Preto hľadajú chirurgovia šetrnejšie spôsoby k lepšiemu hojeniu rán.
O teple a vysokom obsahu kyslíka je známe, že môžu podporovať hojenie“, vysveľuje súkromný docent Dr. Hartel, prvý autor štúdie a lekár na Chirurgickej univerzitnej klinike Heidelberg. Výsledky štúdie boli povzbudzujúce: všetkých 46 pacientov Infračervenej-skupiny sa sťažovalo na menšie bolesti a potrebovali menej utišujúcich liekov. Ich rany sa rýchlejšie a lepšie hojili, poruchy hojenia rán sa vyskytli pri 7 % v porovnaní z 15 % v kontrolnej skupine, kozmetické výsledky boli uspokojujúce. Pacienti s infračerveným ožarovaním boli v priemera na klinike 9 oproti 11 dňom na klinike.
Lekári vysvetľujú pozitívny efekt ožarovania cez lokálny následok na ranové tkanivo: teplo zlepšuje prekrvenie, bolesť vytvárajúce substancie boli odplavené zvýšeným prekrvením, a vysoký tlak kyslíka aktivuje produkciu proteínov a buniek, ktoré uzatvárajú ranu.

Zdroj: idw/ GesundheitPro; 10.08.2006