Abrahám, nájomné bytové domy – 16 BJ​

Rozhovor so stavbyvedúcim…
… p. Kolár a jeho názory na montáž kúrenia panelmi od spoločnosti EkoSet s.r.o.

Stavba a technický popis riešenia:
Popis riešeného objektu: 16 bytových jednotiek
Návrh infra kúrenia : infračervené vykurovacie panely, bimetalová regulácia Eberle
Rozhovor s pánom Kollárom – stavbyvedúcim spoločnosti S.T.O. – nízkoenergetické nájomné rodinné domy v obci Abrahám

Použilo sa na niektorej zo stavieb, ktorú ste viedol kúrenie infrapanelmi?

….nie, bolo to pre mňa niečo nové. Prvé čo mi utkvelo v hlave, bolo slovo elektrické. Tento spôsob kúrenia vo mne vzbudzoval ,,nedôveru“. Neveril som, že by to mohlo byť jediné nosné kúrenie a už vôbec nie že to bude dostatočne kúriť!

Ako ste vnímali nábeh po nainštalovaní do stavby (16 nájomných rodinných domov)?

…po inštalácii keď bola stavba hotová pálilo to a stavba schla rýchlejšie ako obvykle. Malo to vplyv na možnosť rýchlejšieho postupu dokončovacích prác. Viete ako to býva termíny tlačili a takže nám to aj keď som to na začiatku nepredpokladal veľmi pomohlo dokončiť včas a predísť tak pokutám z omeškania.

Aký je váš názor na spôsob montáže?

…môžem to posúdiť iba odhadom, pretože som nikdy presne neporovnával ako rýchlo sa ktorý systém kúrenia montuje. Odpadávajú však ,,mokré“ procesy ako napríklad pri inštalácii plynového kúrenia alebo elektrického kúrenia do podlahy. Takže teraz môžem povedať, že montáž bola veľmi jednoduchá a myslím že asi tak 4 x rýchlejšia ako pri iných systémoch.

A čo nájomníci ako reagovali na fakt, že namiesto radiátorov na stenách majú vo svojich nových domovoch sklenené panely na stropoch v každej izbe?

…nájomníci hneď od začiatku vyzerali spokojne. Viem, že pri rozhodovaní absolvovali od vás prezentáciu a diskusiu na obecnom úrade. Dokonca ocenili moderný design. Kúrenie vnímajú ako vhodnú bytovú dekoráciu. Jeden nájomník si vybral čierne panely, ktoré mu ladia so zariadením interiéru. Keď som vnútro domov videl po zariadení nábytkom a obývaní, môj pocit, že kúrenie infrapanelmi naozaj interiér zútulní ešte viac.

Ďakujem Vám pán Kolár za rozhovor